четвртак, 11. фебруар 2010.

Zacinsko bilje(sveze i suseno)

Danas sve vise kako mladih tako i starijih kuvara,u svojoj kuhinji gde rade imaju bar po jednu saksijicu svezeg zacinskog bilja.Zacinsko bilje ce svakako upotpuniti i obogatiti ukus svakoga jela,salate.Naravno uvek treba voditi racuna kada i u koje vreme se stavlja,nije dobro ni mesati razlicite vrste zacina u isto vreme,neki su jaceg a neki slabijeg ukusa i mirisa,u ovom postu predstavicu vam neke od osnovnih zacinskih biljaka i njihova svojstva.

-Vlasac ili Sremus.
U narodu inace poznat i kao divlji beli luk,cak je i malo ljuci od domaceg belog luka intezivnog mirisa i jake arome,koristi se svez i susen.
Ova zacinska biljka se moze stavljati kao dodatak raznim supama i salatama.Naravno moze se dodati i u neka kuvana jela i soseve.Preporucuje se da se ubacuje pri kraju kuvanja.

(Allium tuberosum)-kineski vlasac





-Nana ili Menta
Kakav divan spoj mirisa i ukusa.Nana ima prijatan i aromatican ukus,koristi se kako u osusenom tako i u svezem stanju.ova biljka prosto pleni svojim ukusom i mirisom,u kulinarstvu se koristi kao neizbezan dodatak jelima i poslasticama.Naravno neizbezan je i caj koji kada se ispija ostavlja osvezavajuci osecaj hladnog.


(mentha ssp.)-nana





-Korijander
Ovo zacinsko bilje se najbolje koristi u svezem stanju,uglavnom se koristi za prelive i marinade,ova biljka je omiljena u azijskim kuhinjama, cak je po koriscenju mozemo uporediti sa nasim persunom.Kod ove biljke se koristi i seme koje daje slatkasto ljutu aromu,dok svez list korijandera ima ostar miris i jak ukus i stavlja se pred kraj kuvanja.



(Coriandrum satvum)-korijander


-Ruzmarin
Sem sto se koristi za kicenje svatova ova biljka se neizostavno koristi i u kuhinji.Kao zacin se koristi kako u susenom tako i u svezem stanju.Ova biljka ima gorkast i oporan ukus i ostar miris,koristi se za razne vrste pecenja a najbolje ide uz svetla mesa.



(Rosmarinus officinalis)-ruzmarin




-Bosiljak
Ova biljka je poreklom iz Indije,i po meni je medju najomiljenijim zacinima kod kuvara.O njegovom ukusu nema potrebe govoriti,ovaj zacin se koristi kod pravljenja preliva za bruskete(svez paradajz beli luk i bosiljak).Postoje i dekorativne sorte bosiljka sa crvenkastim skoro bordo listovima.




(Basilicum ssp)-bosiljak






- Vanila
Morate priznati da nijedna kugla sladoleda nemoze da prodje bez vanile.Ovaj zacin se dobija iz jedne vrste orhideje.Ubrane mahune koje nisu jos sazrele,ostavljaju se na suncu da se fermentisu.Ovaj zacin mozemo naci u prahu kao i u stapicima.Vanilu slobodno mozemo nazvati carskim zacinom.


(Vanilla planifolia)





-Safran
Ova biljka kao zacin je veoma skupa.Da bi se proizvelo kilogram safrana potrebno je izdvojiti tuckove sa 80.000 cvetova iste.Zato se u prodaji pojavljuju lazne mesavine sa nevenom i divljim safranom,pa ipak i kada je rablazen daje intezivnu zutu boju i karakteristican ukus.Najbolji safran dolazi iz Spanije.Najvise se koristi u Indijskoj kuhinji.Kupuje se u prahu.


(Crocus sativus)





-Imajte u vidu da je ovo bio moj odabir zacinskog bilja,ovo je samo mali delic onoga sto imamo u prirodi.Naravno svakim danom se javljaju novi zacini i nove mesavine zacina.Nemojte se stideti slobodno mesajte zacine u jelima i poslasticama,sami eksperimentisite nedozvolite da vam trgovci nude samo ono sto je u rafovima prodavnica.
-Za kraj ovog posta objasnicu vam kako najbolje da sacuvate sveze bilje.
-Kada kupite svezu biljku najpre je operite sa hladnom vodom nemojte vrelom.
-Posle pranja potrebno je staviti na kuhinjski papir da se dobro ocedi(osusi)
-Najbolje ce se odrzati kada zamotate biljku u pelenu ili ako je stavite u plasticnu ambalazu.Cuvajte je u frizideru.Ovako unapred pripremljena biljka moze se odrzati u svezem stanju par dana,izuzev biljaka sa dugackim i cvrstim drskama(persun,mirodjija)njih mozemo staviti u teglicu sa vodom,takodje ih cuvamo u frizideru.
-Prijatno!!!

2 коментара:

 
Petar Dojkic

направи своју подсетницу